Asgari ücret ne kadar olacak ?

asgari ucret

Asgari ücret ne kadar olacak ?

2020 yılı için asgari ücret ne kadar olacak soruları yıl sonuna yaklastıkça daha sık sorulmaya ve vatandaşlar için iyice merak konusu olmaya basladı.
Asgari ücret kaç para olur ?
Asgari Ücret Tespit Komisyonu’n da konuşan Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk asgari ücret ile ilgili çalışmalara ilişkin açıklamada bulundu.

asgari-ucret-ne-kadar-olacak-2020

İşveren,işçi ve hükümet temsilcilerinden oluşan asgari ücret tespit komisyonu, 2020 yılı için geçerli olacak asgari ücreti belirlemek üzere yaptıkları ilk toplantıda
Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, bir kişinin yaşam maliyetinin 2 bin 578 lira olduğuna açıkladı,yeni asgari ücret belirlenirken bu rakamın altına inmeyeceğini belirtirken asgari ücret belirlenirken yıllık enflasyon rakamlarının göz önünde bulundurulması gerektiğini söyledi.
Bunun yanı sıra 2020 yılı asgari ücretinin en az net 3 bin 200 TL olması gerektiğini kanaatinde bulunan DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu ayrıca milli gelir hesabına bakıldığında 2020 yılında asgari ücretin en az 2.600 TL olması gerektiğini de ekledi.2019 yılı asgari ücret tartışmalarında DİSK 2019 yılı için asgari ücreti 2800 TL olarak talep etmişti,ancak asgari ücret 2019 yılı için 2020 TL olarak belirlenmişti.
Birinci toplantida bir sonuca varamayan Asgari Ücret Tespit Komisyonu’n da gözler ikinci yapılacak toplantiya çevrildi.
İkinci toplantı 10 Aralık tarihinde, üçüncü toplantı 17 Aralık’ta yapılacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest