İyi anne-baba neler yapmalı?

anne-olmak-baba-olmak

Anneler misafirliğe gittiklerinde,günlerde veya kendilerine misafir geldiğinde biraz daha fazla dedidoku edebilmek rahat rahat yiyip içmek için çocuklarının ellerine telefonu tutuşturup bir köşeye koyarak çocuklarının telefon bağımlısı olmalarını daha kötüsü otistik olmalarına sebep oldular.

iyi-anne-baba-cocuklara-telefon-vermeyin


Babalar ise eve girer girmez televizyon kumandasına sarılarak veya kendini telefona gömerek çocuklarıyla vakit geçirmeyim onları kendi dünyalarında yanlız başına bıraktılar. Halbuki çocuklarıyla vakit geçirip onlarla oyunlar oynarlarsa çocuklarının ileride sağlıklı bireyler olmalarını sağlayabilirlerdi.

Yanlız başına büyüyen bu çocuklar kötü ve yanlış hareketler yapınca da çocuklarına dogruyu göstermek yerine onlara bağırarak iyice psikolojisini bozdular.Sonra da vay efendim hiç söz dinlemiyor sürekli şımarıyor,bu hareketleri nerden öğrendi diye isyan ediyorlar,nerden mi öğrendi ? Siz anne ve babalık yapmayınca oda iyi ve kötüyü ayırt edemediği için sizden ,televizyondan ve gördüğü ilginç şeyler ilgisini çekti ve onlar ne yaparsa ona göre kendilerine şekil verdiler.


Yani hepsi anne ve babanın suçu.
Tüm çocuklar ilgi,sevgi ve oyun ister, sizin zamanında yapılması gerektiği halde yapmadığınız anne babalığı zaman gectikçe çocuklarınız da size yaptırmayacak ve sizlerin fikirlerine saygı duymayıp kendi başlarına buyruk yaşayacaklar.Eğer çocuğunuzla ilgilenmeyip eline telefon vererek onu kendinizden uzaklaştırıyorsanız ileride olacak kavga ve gürültülere kendinizi hazırlayın.


Zamanında verilmeyen sevgi hiç ama hiçbir işe yaramaz atalarımız boşuna dememiş ‘ağaç yaş iken eğilir’ lafını. Kendi hazlarınız ve istekleriniz peşinde koşmayı artık 2. plana bırakma vakti çünkü sen ANNESİN çünkü sen BABASIN.
Çocuğunun geleceği için eline telefon verme onunla vakit geçir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest